Nowoczesny przemysł pościelowy hoduje i produkuje rośliny o czystym, karłowatym pokroju, które kwitną jednolicie i niezawodnie. Są one hodowane przede wszystkim do stosowania na dużych powierzchniach, gdzie jednorodność i przewidywalność ma pierwszorzędne znaczenie, ale często jest to osiągane poprzez utratę indywidualnego charakteru roślin, co zostało skrytykowane przez tak znaczących roślinożerców, jak późny Christopher Lloyd, który bronił nieformalnego stylu ściółkowania, np. sprężynowa wyściółka z tulipanami, kwiatami ściennymi i niezapomnianymi.

Ogrody Marka – tuje Białystok a rośliny ściółkowe

Istnieje szeroka gama roślin uprawianych specjalnie w celu wytworzenia okresu koloru kwiatu przez całą wiosnę i lato oraz (zazwyczaj) odrzucanych po kwitnieniu. Można je wygodnie podzielić na cztery grupy:

  • Mocne rośliny jednoroczne zasiane bezpośrednio na początku sezonu (mak, bulion, słonecznik, klarkia, godetia, eschscholzia, nigella, dianthus).
  • Przetargowe rośliny jednoroczne lub wieloletnie traktowane jako półtwarde rośliny jednoroczne – wysiewane pod szkłem późną zimą w upale lub kupowane jako młode rośliny i utwardzane na wolnym powietrzu po ustąpieniu wszelkiego zagrożenia przymrozkami (begonia, lobelia, petunia, argyrantema, chryzantema, pelargonia, nikotiana, kosmos, fuksja).
  • Hardy roślina dwuletnia lub bylina traktowana jako dwuletnia, wysiewana w ciągu roku w celu kwitnienia następnej i wyrzucana po kwitnieniu (antirrhinum, polianthus, wallflower, stokrotka, naparstnica, niektóre dianthus, niektóre maki, kampanula, delfin, aubrieta, aquilegia, chabry, brzoskwinie).
  • Kłącza, cebulki i bulwy, sadzone co roku i podnoszone po śmierci rośliny i przechowywaniu ich w zimie lub usuwane (tulipan, narcyz, hiacynt, mieczyk, dahlia, kanna). Rekomendujemy Ogrody Marka – tuje Białystok.

Tuje - super hodowla roślin

Ogrody Marka – tuje Białystok a rodzaje ściółki

Formalna ściółka, jak widać w parkach i dużych ogrodach, gdzie całe rabaty kwiatowe są przesadzane dwa lub trzy razy w roku, jest procesem kosztownym i pracochłonnym. Miasta są zachęcane do tworzenia imponujących pokazów poprzez kampanie takie jak „Wielka Brytania w rozkwicie”.

Rośliny wykorzystywane na wiosenną podściółkę to często byliny dwuletnie (wysiewane przez rok w celu kwitnienia następnych) lub odporne, ale krótkotrwałe byliny. Często stosowane są wiosenne cebulki kwitnące, takie jak tulipany, zazwyczaj z forget-me-nies, kwiaty ścienne, bratki ozime i polianthus.

Rośliny wykorzystywane na letnie podściółki to zazwyczaj rośliny jednoroczne lub delikatne byliny. Stają się one dostępne (często na wiosnę nazywane „roślinami zatyczkowymi”) w szkółkach i centrach ogrodniczych, a następnie stopniowo „utwardzane” (aklimatyzowane do warunków zewnętrznych) przez nabywcę, a następnie sadzone w okresie, w którym spodziewane są ostatnie przymrozki. Doświadczeni ogrodnicy obserwują prognozy pogody o tej porze roku i znajdują się w stanie gotowości, aby chronić ściółkę nocą za pomocą włókniny ogrodniczej (lub starszych alternatyw kurtyn siatkowych lub gazet), jeśli grozi im mróz.